İç giyim ürünlerini alırken naylon türlerinden uzak durmalı, pamukluları tercih etmeliyiz. Özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin buna mutlaka özen göstermeleri gerekir.

 
 
 

Modayı takip etmeyi tüm kadınlar gibi ben de seviyorum. Ama burada işin püf noktası kendime yakışmayanı seçmek değil aksine yakışanı bulup giymek.

Aşağı yukarı çoğu kadın modada dediklerimi yapıyor. Ama bir şeyi atlıyoruz, o da iç çamaşırlarımız. Aynı ilgi ve alakayı onlara göstermiyoruz.

İç çamaşırında moda olması yerine sağlıklı olması ana felsefe olmalıdır. Hijyene en çok ihtiyaç duyulan ve hastalıkların en kolay kapılacağı kıyafetler onlardır. İçimize giydiğimiz bu özel çamaşırları seçerken, dış giysilerimizden daha titiz davranmamız gerekir.

Neden mi? Bunun cevabını yazının ileriki aşamalarında vermeye çalışacağım. Özellikle son zamanlarda artık iç çamaşırı da kullanılmıyor. Bunu da ferahlama ve özgürlük adı altında sunanlara inanarak yapıyoruz. Ne yazık ki yanılıyoruz. Onlara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bizi onları giymemek değil, düzenli ve hijyenik kullanmak kurtaracaktır ki, öyle de oluyor.

Son olarak iç çamaşırı alırken ve kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ona bakalım

– Çamaşırınızı sık sık değiştirin.

– Göğüsleri sıkıştıran sütyen modellerinden kaçının, bedeninize ve vücut yapınıza uygun sütyen kullanmaya çalışın.

– Doğum sonrası dönemde bedene uygun emzirme sütyeni alın, göğüs pedi kullanın. Bedeninize uygun, kesimi rahat, dar olmayan iç çamaşır giyin.

– Her tarafı pamuk olan iç çamaşırları kullanın. Özellikle çamaşırınızın ağ kısmı pamuklu olsun.

– İç çamaşırlarınızı yıkarken, yumuşatıcı kullanımından kaçınınız. Yumuşatıcılar ve bazı deterjan artıkları da çamaşırların yüzeyinde kalarak, kimyasal irritasyona sebep olur. Bazı mikroorganizmalar nemli, sıcak ortamlarda naylon ve naylon karışımlı ürünlerde daha çabuk ürer.

– Sıkı pantolonlar ve iç çamaşırları havalanmayı engelleyerek, mikroorganizmaların artmasına neden olur.

– İç çamaşırlarının yıkandıktan sonra ütülenmesi de, mikroorganizmaların ölmesi açısından önemli. Çünkü bu enfeksiyonlar sık tekrarlama eğilimindedir ve ütü yapılarak etkisiz hale getirilebilir.

İşin özü dışımıza verdiğimiz özenden daha fazlasını iç çamaşırlarımıza vermeliyiz. Dışımız bizi hasta etmez ama önem vermediğimiz içimiz büyük problemler yaratabilir. İçerden başlayarak dışa doğru gittiğimizde asıl önem sırasını tamamlamış oluruz. Bu durumda içimizde bir dışımızda bir diyemiyorum. İç çamaşırlarımız her zaman daha fazla ilgiyi hakediyor.


Related Posts

Leave a comment